2015. december 7., hétfő

Tanácsok 37 - Meleg öltözködésről

Az elmúlt pár napot barátságos, meleg szobában töltöttem barátságtalan tankönyvek fölött, úgyhogy miután kiszabadultam onnan, teljesen felháborított a téli hideg. Nahát!
Mivel rettentően fázós vagyok - a nagymamám gyerekkoromban úgy mondta: káposztalé folyik az ereidben, és nevetett hozzá -, az évek során jól bevált módszereket alakítottam ki a téli öltözködésre. Meg is osztom, hátha más sorstársaknak jól jön:
  1. Jobb ma két vékony réteg, mint holnap egy vastag. Engem mindig jobban melegít, ha hagymahéjszerűen pakolom magamra reggel a holmikat: trikót, blúzt, vékony pulóvert, blézert, mint ha csak egyetlen szupervastag kardigánhoz folyamodom. És feltétlenül tűrd be a nadrágod derekába, amit csak lehet!
  2. Télen esküszöm a gyapjúnadrágokra és a kordbársonyra, mert a farmerben meg lehet fagyni (és annál már csak a kedvenc esőruházatom, a viaszos farmer rosszabb). Ha mégis farmert húznék, alá biztosan pamutharisnya kerül lábfejjel vagy anélkül.
  3. Enyhébb napokon, amikor elég a szoknya-csizma kombó, lábfej nélküli műszálas harisnyát viselek, és hozzá pamutzoknit. Pár éve jöttem rá a harisnyarétegezés nagy titkára, ezzel is érdemes kísérletezni: egy műszálas lábfej nélkülire húzott pamutcsipke harisnya csodásan tud melegíteni.
  4. Ha a cipődbe fér, tegyél bele melegítő talpbetétet. De azért ettől függetlenül ne hordj túl vékony cipellőket, a talpbetét még nem minden...
  5. Hol szoktál rettentően fázni? Koncentrálj arra a területre. Nekem például az ujjaim fagynak vörösre, ezért nélkülözhetetlenek a kesztyűk már az októberi reggeleken is. A januári fagyban átnyergelek az ötujjas, szőrmebéléses irhakesztyűre.
  6. Tudtad, hogy a kötött sapkát nagyon egyszerűen be lehet bélelni fleece-szel, és akkor nem fúj át rajta a szél még a Margit-híd közepén sem? Csodálatos. Ha nem szívesen viselsz sapkát, mert aggódsz a frizurád miatt, akkor alighanem a kapucnis kabát számodra a megfelelő választás. Bárhogyan is: állítólag a fejünkön át távozik a hő negyven százaléka, úgyhogy mindenképpen fedd be valamivel.
  7. Ha már kabát: válassz olyat, ami elég hosszú ahhoz, hogy le tudj ülni benne a villamoson, és közben nem a hideg ülésen fagyoskodsz - tehát érjen legalább combközépig.
  8. Lehetőleg válassz természetes anyagokat. A magam részéről rettentően tudok fázni egy kötött műszálas pulóverben, akármilyen vastag is, ellenben csodásan beleizzadok. A műszálas zoknikról pedig jobb, ha nem is ejtünk szót...
  9. Sálak. Odavagyok a vastag plédekre hajazó sálakért: általában az orromig húzom őket, és így nem Rudolfra, a rénszarvasra hasonlítok, amikor este hazaérek.
  10. Krémezés. Valamilyen rejtélyes okból száraz bőrrel sokkal jobban didergek. Reggelente a zuhany után jöhet a sűrű testvaj, és ha eztán öltözöm fel, tényleg sokkal jobb a hőérzetem.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése